Popis zde .... Popis zde .... Popis zde .... Popis zde ....

Zdroj: ČTK

Roswell (USA) – Rakušan Felix Baumgartner se dnes stal prvním člověkem, který volným pádem překonal rychlost zvuku. Rychlosti přes 1127,6 kilometru v hodině dosáhl podle televizních záběrů čtyřicet vteřin poté, co vyskočil z tlakové kabiny vynesené balonem do výšky 39.044 metrů. Podle agentury AP měl Baumgartner rychlost více než 1342 kilometrů v hodině.
Baumgartnerova kabina zavěšená pod balonem se vydala na cestu v 17:30 SELČ. Pokus tak začal se zpožděním tři a půl hodiny, protože dříve silný vítr neumožňoval naplnit balon heliem. Po dvou a půl hodinách se Rakušan ocitl v rekordní výšce 39.044 metrů, tedy o asi 2500 metrů výše, než odborníci plánovali.
Když balon přestal stoupat, Baumgartner vyrovnal tlak v kabině s vnějším prostředím a krátce po 20:00 SELČ vyskočil. Zhruba po 40 vteřinách dosáhl maximální rychlosti, poté ho začal zpomalovat hustší vzduch v nižších vrstvách atmosféry. Po čtyřech minutách a devatenácti sekundách volného pádu Rakušan otevřel padák a ve 20:16 SELČ v pořádku přistál v Novém Mexiku.
Baumgartner dnes překonal tři rekordy. Kromě nejvyšší rychlosti dosažené volným pádem vytvořil také nový rekord ve výšce dosažené v balonu a ve výšce, ze které člověk seskočil. Na tiskové konferenci po seskoku řekl, že je těžké popsat pocit, který člověk zažívá při tak rychlém pádu, protože to prý necítí a ani neví, jak rychle letí.
Baumgartner otevřel padák dříve, než se očekávalo, a proto oproti očekávání nevytvořil čtvrtý rekord – v délce volného pádu. Nadále tak platí výkon Joea Kittingera, který v roce 1960 letěl volným pádem čtyři minuty a 36 vteřin. Kittinger, jenž dosud držel také rekordy v dosažené rychlosti a v nejvyšší výšce, ze které člověk vyskočil, při nynějším experimentu působil jako Baumgartnerův poradce.
Třiačtyřicetiletý rakouský parašutista se na dnešní výkon připravoval pět let. Letos absolvoval dva zkušební skoky z 21.800 metrů a 29.610 metrů. Rekordnímu seskoku ale dlouho bránilo počasí, naposledy v úterý musel kvůli němu Baumgartner svůj pokus zrušit.
Rozpočet projektu organizátoři nezveřejnili. Podle médií ale náklady dosáhly asi 50 milionů eur (1,25 miliardy korun).
Bývalý příslušník rakouské armády Baumgartner se riskantními kousky proslavil již několikrát. V roce 2003 například s pomocí speciálního karbonového křídla přeletěl kanál La Manche. Skákal i z mrakodrapů v Malajsii, na Tchaj-wanu nebo ze sochy Krista v Riu de Janeiro. Před dnešním rekordem se ale nechal slyšet, že skok ze stratosféry je jeho posledním seskokem.

Baumgartnerova výbava

Padáky: Ve schráně na zádech měl Baumgartner dva padáky,hlavní a rezervní, a stabilizační padák, který měl v případě nutnosti zabránit, aby jeho tělo nekontrolovatelně rotovalo.Stabilizační padák by se spustil tlačítkem na Baumgartnerově rukavici – bylo třeba ho zmáčknout na tři vteřiny – a je to první stabilizační padák pro nadzvukovou rychlost.Popruhy nesly dvě kyslíkové lahve, které vystačily na deset minut, a vpředu bylo ovládání hlavního a rezervního padáku.Hlavní padák o velikosti 25 čtverečních metrů se neotevíral automaticky, Baumgartner ho rozevřel sám. Pro bezpečné použití padáku musel letět rychlostí menší než 277 kilometrů v hodině. Ručně se ovládal i rezervní padák, spouštěl se však i automaticky, a to tehdy, pokud by Baumgartner ve výšce 600 metrů překonal vertikální rychlost 35 metrů za sekundu.
Skafandr: Byl Baumgartnerovou jedinou ochranou, než po seskoku dosáhl bezpečí nižší atmosféry. Dovedl zabránit chorobě z dekomprese a ebulismu, tedy tomu, aby se ve výšce nad 19 tisíci metry začala parašutistovi vařit krev. Plášť skafandru byl z ohnivzdorných a chladuvzdorných materiálů. Jeho „mozkem“ bylo zařízení ve velikosti hokejového puku, které ve všech výškách udržovalo tlak.
Helma: Byla těžká 3,6 kilogramu a Baumgartnera zásobovala stoprocentním kyslíkem. Její hledí bylo chráněno tepelným okruhem před zamlžením a zamrznutím. Pomocí vestavěných sluchátek a mikrofonu parašutista udržoval kontakt s kontrolním stanovištěm na Zemi.
CYPRES 2: Bylo elektronické automatické aktivační zařízení, něco jako Baumgartnerova třetí ruka. Pokud by býval Baumgartner nemohl z jakéhokoli důvodu moci spustit jeden ze svých padáků, CYPRES 2 by automaticky aktivoval ve stanovené výšce a času rezervní.

Fotky s počtem diváků, kteří na Youtube sledovali on-line


Ze snímků je vidět, že tento on-line přenos sledovalo více než 8 mil diváků.

Zde můžete vložit Váš komentář