Popis zde .... Popis zde .... Popis zde .... Popis zde ....

Access point ASUS WL500g Premium umí používat režim WDS, který je vhodný pro zesílení signálu v místech, kam již signál nedosáhne – je tomu docíleno použitím dalšího AP stejného typu.
Pokud v síti není žádné zabezpeční, tak není problém WDS režim rozchodit – stačí nastavit mode hybrid na obou AP, přidat MAC-adresyprotějších AP a ono to začne frčet. Takovéto nastavení by mělo fungovat i pro zabezpečení sítě pomocí WEP.

Problém nastane, pokud budeme chtít využít mód WPA/WPA2 – zde oficiální firmware končí, alespoň dle zkušeností vlastních nebo i těch na Internetu.

Řešením je nasadit firmware DD-WRT, který toto s tím problémy nemá – než začneme provádět upgrade softíku, je třeba vyresetovat veškeré původní nastavení, jinak se stane, že se nepůjde následně přihlásit (vyskočí okno pro přihlášení, ale žádné přihlašovací údaje nebudou akceptovány). Nahrání defaultních hodnot se provede stiskem tlačítka RESTORE (to tmavé zapadlé na zadní straně) při zapnutém AP na dobu 30 sekund.

1) Ze stránek dd-wrt.com stáhneme poslední firmware (v mém případě v24) – jedná se o soubor s koncovkou .trx (nyní je dostupná pouze verze mini), nikoliv .bin.

2) AP odpojíme přibližně na 20 sekund z napájení, poté stiskneme tlačítko RESTORE (tmavé zapadlé, nikoliv vystouplé červené označené jakoEZSETUP), zapojíme do elektriky a tlačítko držíme až do doby, než se na přední straně rozbliká dioda signalizující napájení, poté již můžeme tlačítko pustit.

3) AP propojíme s počítačem pomocí datového kabelu do LAN1-4, nikoliv WAN (alespoň ma zkušenost).

4) Spustíme příkaz tftp 192.168.1.1.

5) Na zobrazené konzoli napíšeme mode binary.

6) Vložíme příkaz put wl500g-clear-nvram.trx.

6a) Pokud se zobrazí hláška Transfer time out, tak zkusíme přenastavit rozsah IP v AP na 192.168.1.1 z původních přednastavených, případně zasunout kabel přinášející internet do WAN a nebo nahrát firmware od Olega – netuším, co pomohlo, ale po těchto třech věcí mi to začla přijímat v pohodě data.

7) Po ukončení nahrávání souboru počkáme asi 2-3 min pro aktualizaci dat uvnitř AP a provedeme bod 2.

8) Vložíme příkaz put wl500g-recover.trx.

9) Stejně jako bod 7.

10) Vložíme příkaz put dd-wrt.v24_mini_asus.trx.

11) Po nahrání firmware počkáme asi 5 min a následně AP pouze restartujeme (odpojení od elektriky a následné připojení zpět)

12) Nyní by již měl najet nový firmware – přesvědčit se o tom můžeme na adrese 192.168.1.1. Přihlašovací jméno je root a hesloadmin.

V tuto chvíli je již možné si nastavit režim WDS i pro zabezpečení typu WPA/WPA2, kdy nesmíme zapomenout vložit MAC-adresy protějšíchAP.

Změna firmware nám nejen změní vzhled administračního rozhraní v prohlížeči, ale i MAC-adresy síťových zařízení, viz. sekceStatus/Sys-Info.

Hezký návod, co je třeba nastavit, je na k nalezení na stránkách dd-wrt.com, případně jako vzorový je možné stáhnout moje nastavení a nahrát jej v sekci Administration/Backup.

Doma používám vlastní server a AP pouze pro šíření signálu, proto zde nemám zapnutý dhcp-server pro připojené klientské stanice. Tak, jak to je nastaveno, budou klientské stanice dostavat adresy z mého dhcp-serveru – POZOR, nenastavovat DHCP-forwarding, to je jiná vlastnost, spravně je použít pouze Disable.

V administračním režimu je možné povolit různá nastavení, jako je např. ssh a další protokoly.

Asus WL500g Premium má dva USB-porty – já jeden využívám pro připojení tiskárny. Jeji rozchození je ve verzi firmware v24 vcelku bezproblémové.

Jako první je nutné provést upgrade firmware v administračním rozhraní (Administration/Firmware upgrade) z verze mini na verzi mega (zde se jedná již o soubor .bin, nikoliv .trx), která má v sobě podporu USB-zařízení připravenu. Při aktualizaci se nelekneme, když vyprší limit 500 s a na obrazovce se nic nezmění. Tento firmware je totiž velký a nahrávání trvá delší dobu – v klídku vyčkejte ještě několik dalších minut. Kdo je netrpělivý, může se připojit pomocí telnetu či ssh na AP a spustit program top, kde je vidět zátěž procesoru na 99%, která je způsobena právě touto aktualizací.Čas od času se mi stalo, že mi nešla ve FF3 nová binárka nahrát – po kliknutí na tlačítko upgrade se mi zobrazila chybová stránka v prohlížeči – v tomto případě mi pomohla Opera, ve které to projelo a to i přesto, že se odpočítávání z 500 s sekund zastavilo za sekundy 2. To ničemu nevadilo a upgrade proběhnul během 10 min normálně, jako by odpočítávání fungovalo.

Následne víceméně stačí povolit USB v sekci Services administračního rozhraní (úplně dole USB-Support, kde kde je třeba pro správný provoz tiskárny vybrat vše krom USB Storage support, ale zapnutím i tohoto se nic nezkazí) – kdo použil můj soubor s nastavením, tak USB má již povoleno.

Tiskárna je následně v prostředí Windows připojí jako lokální tiskárna (je třeba účet administrátora) a vytvoří se nový port, který se odkazuje na IP přípojného bodu a port 9100 – zde je změna oproti originálnímu firmware, který se odkazoval na v módu RAW LPRServer.

Je možné, že tisk nepůjde – pokud se tak stane, následujte návod na stránkách výrobce firmware, viz odkaz na konci článku.

Přímá adresa k firmware – http://www.dd-wrt.com/dd-wrtv2/down.php?path=downloads%2Fstable%2Fdd-wrt.v24%2FBroadcom%2FAsus%2FWL500g-Premium/

Zde můžete vložit Váš komentář