Popis zde .... Popis zde .... Popis zde .... Popis zde ....

Zoologická zahrada je vědecké a osvětové zařízení určené k chovu ohrožených druhů zvířat v zajetí, v podmínkách co nejbližších přirozenému životu v přírodě.

Díky existenci zoologických zahrad se podařilo zachránit již řadu vymírajících druhů (např. zubr, kůň Převalského)

Chov divokých zvířat v zajetí je historicky doložen již z období starověku. Nejstarší doklady pocházejí z Egypta.

Za první skutečnou zoologickou zahradu je odborníky považována nejčastěji Zoo ve vídeňském Schönbrunnu otevřená v roce 1752.

Rozdíl mezi klasickými zoologickými zahradami, ZOO parky a Safari

ZOO logické zahrady

 • ZOO jsou většinou celkem veliké.
 •  V ZOO je hodně zvířat všeho druhu, od ptáků, plazů, hmyzu, roztomilých i nebezpečných zvířat, v klecích nebo za pořádně pevným sklem.
 •  V každé ZOO nalezneme většinou i dětskou ZOO, kde si můžete zvířata pohladit, nakrmit je a pomazlit se s nimi. Většinou zde ale nalezneme pouze kozy a ovce.
 • V ZOO parcích je většina zvířat volně v areálu. Přijdete k bráně, vejdete dovnitř a hned na vás kouká třeba osel nebo kůň a jde si vás prohlédnout

ZOO parky

 • . Do areálu můžete se psem přes to, že jsou všude volně žijící zvířata.
 •  Není problém si zvířata opatrně pohladit nebo se s nimi fotit

SAFARI

 • V SAFARI jsou zvířata sice volně, ale bohužel k nim není volný přístup
 • Jedete autobusem a maximálně řidič zvířata dostane k autobusu pomocí suchého pečiva.

ZOO Prahapraha

Největší a nejnavštěvovanější ZOO v ČR. Žije zde okolo 5000 zvířat v 650-ti druzích. Je zde 11 pavilonů a na 150 expozic, dětská ZOO.

Lokalita: ZOO leží v Trojské kotlině, ve velmi členitém terénu. V areálu se střídají louky, skály a velké vodní plochy. Spodní část odděluje od horní skalnatá stěna.

Historie: Zoo byla otevřena 28. září 1931. Prvním zvířetem v pražské zoo byla vlčice Lotta a po ní mladá lvice Šárka. Dalšími zvířaty byli mj. koně Převalského Minka a. Herec Vlasta Burian daroval v roce 1934 do pražské ZOO lachtany Hýtu a Batula. ZOO bohužel velmi často postihují povodně. Ta prozatím nejhorší byla v r. 2002, kdy byla zaplavena celá spodní část. Smutným symbolem této povodně se stal lachtan Gaston, šedý doplaval až do Německa.

Specializace: Najdete zde například unikátní chov koně Převalského, k němuž je zde vedena mezinárodní plemenná kniha. Vzácné druhy antilop, dále chov šelem, vodních ptáků a ještěrů.

Chovatelské úspěchy: Mezi největší úspěchy pražské ZOO patří bezesporu chov již téměř vyhynulých koní Převalského i velmi úspěšný chov goril nížinných.

ZOO Brnobrno

Nejznámější moravská zoologická zahrada je v Brně.  Žije zde téměř 800 zvířat v 210 druzích.. K nejnovějším expozicím patří Beringia, která představuje severskou zvířenu.

Lokalita: Zoo Brno je zoologická zahrada v severozápadní části města. Leží v blízkosti Brněnské přehrady na Mniší hoře na ploše 65 ha.

Historie: Patří k těm mladším. Byla založena 30. srpna 1953.

Specializace:Zaměřuje se především na kopytníky, ale chová i další atraktivní zvířata jako lední medvědy, tygry, opice apod. Najdete tu například bobry kanadské či arktické vlky.

Chovatelské úspěchy: Mezi největší chovatelské úspěchy zoo patří první odchov mláděte medvěda ledního v Československu v roce 1976 nebo první odchov šimpanze v roce 1967.

ZOO Děčíndecin

Zoo Děčín je zoologická zahrada nacházející se na okraji města. Svou rozlohou se řadí k nejmenším v České republice.

Lokalita: Rozkládá se na vrchu Pastýřská stěna, obklopena městským lesoparkem. Oddělená expozice Rajské ostrovy se nachází cca 700 metrů od zoo.

Historie: Byla založena v roce 1948 a otevřena již o rok později. V době vzniku děčínské zoologické zahrady byly v Československu pouze čtyři zoologické zahrady.

Specializace: ZOO Děčín se zase specializuje na chov medvědů grizzly a horských kopytníků.

Chovatelské úspěchy: Mezi velké úspěchy této ZOO patří chov jak makaků chocholatých tak i medvědů grizzly.

 

Zoo Dvůr královédvur

Je to druhá největší zoologická zahrada v Česku. Chová 2 717 ks zvířat v 292 druzích. Je proslulá svým africkým SAFARI, které nabízí jako jediná v České republice. Zahrada je největším chovatelem afrických zvířat v Evropě. Může se projíždět speciálně upravenými safaribusy mezi volně vypuštěnými zvířaty.

Lokalita: Nachází se v západní části města Dvůr Králové nad Labem.

Historie: Brány zoo se pro veřejnost poprvé otevřely 9. května 1946.

Specializace: Zoo je zaměřena na africká zvířata.

Chovatelské úspěchy: Mezi největší úspěchy patří odchov nosorožců.  První nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976 a za dalších 35 let se narodilo již více než 50 mláďat.

 

ZOO Hodonínhodonin

Jedná se o jednu z nejmladších zoo v České republice a oceňována je především díky svému přírodnímu rázu v krásném prostředí lužního lesa. Žije zde 760 zvířat v 195-ti druzích.

Lokalita: Nacházející se na severozápadním okraji města Hodonín.

Historie: ZOO byla otevřena 29. září 1977.

Specializace: Je  jediná ZOO v ČR, která chová žraloky černoploutvé. Nalezneme zde zvířata jako orangutan sumaterský, tygr ussurijský, jaguár, vlk hřivnatý či dnes již pouze v zoologických zahradách přežívající lev berberský.

Chovatelské úspěchy: Narozené a odchované mládě bílého lva jihoafrického.

Podkrušnohorský zoopark Chomutovchomutov

Je nejrozsáhlejším ZOO parkem v ČR. Jeho rozloha je přibližně 110 ha.

Lokalita: Nachází se na okraji města Chomutov.

Historie: Vznik dnešního ZOO parku se datuje na květen 1975.

Specializace: Chovají zde zvířata z prostředí EUROSIE (Evropy, Asie) a Severní Afriky. Provozuje stanici pro handicapované živočichy. Součástí je také skanzen Nová Ves – centrum lidového umění.

Chovatelské úspěchy: Silně ohrožené druhy vedené v Červené knize IUCN a mezi návštěvníky oblíbená zvířata jako jsou levhart sněžný, velbloud dvouhrbý či zubr evropský.

ZOO Jihlavajihlava

Zoo je domovem pro téměř 200 druhů exotických zvířat, včetně druhů ohrožených vyhubením. Je rozdělena na několik expozic, v nichž se nachází vždy zvířata z určitého kontinentu nebo i menší oblasti.

Lokalita: Leží v malebném údolí říčky Jihlávky.

Historie: Nápad se zrodil již v roce 1957, ale Zoologická zahrada Jihlava, která získala statut zoo až v roce 1982.

Specializace: Zoo se specializuje na chov kočkovitých šelem, opic a plazů. Jeden druh opice – tamarín pinčí – pobíhá po zoo volně.

Chovatelské úspěchy: Drápkaté opice, jež jsou symbolem zoo.

 

ZOO Liberecliberec

Je to nejstarší zoologická zahrada. Dnes patří k nejmodernějším v České republice. Na 13 hektarech zde najdete více než 170 druhů zvířat.

Lokalita: ZOO se nachází na východním okraji města Liberec.

Historie: Byla založena již v roce 1919. Tehdy ale nesloužila jen jako zoo, ale v zimním období také jako zimoviště pro cirkusy, a tím pádem i jako zvěřinec pro jejich zvířata.

Specializace: Mají zde největší chovnou skupinou šimpanzů v České republice a chov osla somálského. Největší atrakcí jsou bílí tygři, což je vzácná forma tygrů indických. Chová jako jediná v celé České republice.

Chovatelské úspěchy: Takin čínský – jediný chov mimo asijský kontinent. Bílá forma tygra indického. První mláďata se podařilo odchovat v roce 2002.

 

 

ZOO Ohrada v Hluboké nad Vltavouhluboka

Je to malá zahrada specializující se především na chov malých a středně velkých druhů zvířat. Jejím symbolem je vydra říční. Podílí se na záchraně ohrožených druhů. Je zde 1073 zvířat ve 224-ti druzích.

Lokalita: ZOO Ohrada se nachází nedaleko od jihočeském městě Hluboká nad Vltavou.

Historie: Byla otevřená od roku 1939.

Specializace: Zoo se zaměřuje na chov druhů žijících především v České republice s rozšířením na zvířata Evropy a mírného pásu Asie, k vidění je zde však také rozmanitá fauna Austrálie, Ameriky a Afriky.

Chovatelské úspěchy: Hlavní atrakcí ZOO Ohrada jsou však vydry říční. Chovají je zde v prosklených bazénech, takže je možné pozorovat je i pod hladinou.

 

ZOO Olomoucolomouc

Na ploše 42,5 ha v současné době chová na 1861 kusů zvířat v 354 druzích. Hlavním lákadlem pro turisty je akvárium o objemu 17 000 litrů s útesovými žraloky.

Lokalita: Rozprostírá se v podhůří Nízkého Jeseníku, v blízkosti města Olomouc.

Historie: Zoologická zahrada Olomouc byla pro veřejnost otevřena v roce 1956.

Specializace: Společný výběh medvědů a vlků, průchozí výběh klokanů, mořská akvária nebo Euroasijské safari.

Chovatelské úspěchy: Patří k největším chovatelům oryxů jihoafrických v Evropě a také vede plemennou knihu kozorožců kavkazských. Podařilo se zde odchovat více než padesát mláďat žiraf Rothschildových.

ZOO Ostravaostrava

Je svou rozlohou 100 hektarů druhou největší zoologickou zahradou v Česku.

Lokalita: Nachází v ostravské Stromovce. Vznikla jako součást přírodního parku Hornický sad.

Historie: Areál byl veřejnosti poprvé zpřístupněn 1. května 1960.

Specializace:. Neslouží jen jako klasická zoo, ale lze ji využít jako centrum aktivního odpočinku.

Chovatelské úspěchy: Podařilo se odchovat mláďata plameňáka kubánského, bernešky havajské, labutě trubače, jeřába královského, hulmana posvátného, medvěda syrského, rysa červeného a levharta cejlonského.

 

ZOO Plzeňplzen

Je to zoologická a zároveň botanická zahrada. Je druhá nejstarší  ZOO v České republice. Na rozloze 21 hektarů žije 6700 zvířat v 1210-ti druzích.

Lokalita: Rozkládá se na břehu řeky Radbuzy v městské části Doudlevce.

Historie: Zoo v západočeské metropoli vznikla již v roce 1926.

Specializace:  ZOO nyní chová více než 20 druhů opic rozložených asi na sedmi místech. Žádná opice již v podstatě neví, co je to mříž. Pozoruhodným údajem je skutečnost, že odhadem 70 % chovaných druhů se nevyskytuje v žádné jiné české ani slovenské zoo.

Chovatelské úspěchy: Největší úspěchy plzeňské zoo se týkají odchovu želv. Želvy hvězdnaté a velmi vzácné madagaskarské želvy paprsčité.

 

ZOO Ústí nad Labemusti_nad_labem

Zakládají si zde na co největším kontaktu se zvířaty. Chová celkem 204 druhů zvířat ve více než 1000 kusech. V roce 1989 se zde natáčel film „Dva lidi v ZOO“. Hlavní zvířecí filmovou hvězdou se stal tehdy maličký samec orangutana Ňuňák, který zde po natáčení i se svou budoucí partnerkou Ňuninkou zůstal natrvalo.

Lokalita: Je umístěna na svahu Mariánské skály východně od centra města.

Historie Předchůdcem zahrady byla soukromá ptačí rezervace založená roku 1908.

Specializace: Návštěvníci zde můžou vidět cvičení lachtanů nebo i procházku slonů po ZOO. Mnoho druhů se zde podařilo odchovat, jako například irbise, nosorožce a jiné.

Chovatelské úspěchy: K nejúspěšnějším patří chov zebry Hartmanové, která je v zoo chována od roku 1975. Odchov se daří i u orangutanů bornejských (v zoo od roku 1989) a levhartů mandžuských.

 

ZOO Vyškovvyskov

Řadí se k těm nejmenším v ČR. V současnosti chová 592 zvířat v 129 druzích na ploše 4 ha. Jsou zde výběhy pro domácí zvířata Afriky, Asie a Jižní Ameriky.

Lokalita: ZOO park Vyškov je zoologická zahrada ve městě Vyškově.

Historie: Původně se jednalo o  ZOO koutek. Ten byl založen v dubnu 1965 Zdeňkem Sokolíčkem (1921–1994) a 8. srpna 1965 byl slavnostně otevřen.

Specializace: Nalezneme zde domácí a hospodářská zvířata z celého světa.

Chovatelské úspěchy: Specialitou této ZOO je chov sudokopytníka Watusi z jižní Afriky.

 

ZOO Zlín – Lešnázlin

Je nazývána zahradou kontinentů. Během jediné návštěvy tak můžete nahlédnout do Jižní Ameriky, Afriky, Asie i Austrálie. Žije zde 1163 zvířat v 205-ti druzích.

Lokalita: Je zoologická zahrada vzdálená asi 10 km od centra Zlína.

Historie: ZOO ve Zlíně založil Tomáš Baťa 1. května 1930

Specializace: Mezi atraktivní zvířata patří např. sloni afričtí, nosorožci a gorily. Zvláštností ZOO je také přímý vstup návštěvníků do expozice pštrosů emu a klokanů. Nejnovější expozicí je tropická hala Yucatán.

Chovatelské úspěchy: Mezi úspěchy patří chov původem jihoasijského tapíra čabrakového či vzácných papoušků hyacintových.

 Význam ZOO-logických zahrad

Přispívají k ochraně či přímo záchraně živých organismů. Díky existenci zoologických zahrad se podařilo zachránit již řadu vymírajících druhů.

Výchova a vzdělávání

Každým rokem přichází do zoologických zahrad na celém světě více než 600 milionů návštěvníků nejrůznějšího věku i zájmů. V pražské zoo se během posledních tří let počet návštěvníků zdvojnásobil na více než 1,2 milionu osob ročně. Je to velká výzva i závazek.
Zoologická zahrada tak ovlivňuje svými výchovnými a vzdělávacími aktivitami širokou veřejnost i zájmové skupiny. Je schopna díky neocenitelnému potenciálu živých zvířat působit u návštěvníků na jejich názory, postoje, vytváření hodnot a chování.

Anketa

Letošní nejkrásnější mládě

 

 1. Hroch obojživelný                 199an
 2. Velbloud dvouhrbý               44
 3. Žirafa Rothschildova                       190
 4. Kachnička mandarínská     140
 5. Sova pálená                          45
 6. Sýček obecný                         83
 7. Hulman posvátný                119
 8. Slon indický                          605
 9. Jelen milu                              46
 10. Lama krotká                         53
 11. Serlema rudozubá                61
 12. Emu hnědý                            51
 13. Kondor havranovitý            44

 

Autor: Ivana Lesková 2011

Vlastní zkušenosti

Já osobně si myslím, že zoologické zahrady jsou místem zábavným, ale zároveň i vzdělávacím. Můžeme si z blízka prohlédnout zvířata, které bychom ve volné přírodě nezahlédli, jelikož by třeba byla už dávno vyhynuta. Já mám tedy zoologické zahrady velice rád a nejraději mám tu v Praze. Ale když si to tak uvědomím, tak z pohledu zvířete je to ohromné vězení. Sice by možná bez své klece už nebyli mezi námi, ale zkusme si představit, že bychom byli zavřeni celý život v jedné kleci, nebo výběhu. Já si to tedy osobně nedokážu představit. A kdybych už překousnul i to, že jsem tam nadobro zavřený, asi bych nezvládl tisíce „návštěvníků“ kteří si mě fotí a prohlížejí. Takže z toho vyplývá, že zoologické zahrady mají svoje velké plus, ale zároveň i mínus.

Office Word Online Odkaz na OneDrive
PowerPoint Online Odkaz na OneDrive

Zde můžete vložit Váš komentář